Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 04-03-2008
W oparciu o przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy o zawodzie lekarza i lekarza - dentysty wynika, że lekarz może wykonywać swój zawód na dwa sposoby:
-
będąc zatrudnionym przez zakład opieki zdrowotnej (ZOZ),
-
w ramach praktyki lekarskiej.
Prawo nie zakazuje jednak łączenia form wykonywania zawodu, co oznacza, że dentysta może, będąc zatrudnionym w ZOZie, jednocześnie prowadzić praktykę lekarską.
Z powyższym wiąże się pojęcie konkurencji. Skoro lekarz zatrudniony w ZOZie może jednocześnie wykonywać swój zawód w ramach praktyki lekarskiej, to działania w ramach tej praktyki mogą stać się konkurencją dla ZOZu na lokalnym rynku usług medycznych. Konkurencja to rywalizacja, współzawodnictwo o prymat w konkretnej dziedzinie, na określonym polu działania. W poruszanym zagadnieniu pokrywają się zarówno pole działania jak i dziedzina działania. W tej sytuacji ZOZ może bronić się przed działaniami konkurencji, wprowadzając stosowny zapis w umowie o pracę zawieranej ze stomatologiem.
Zapis o zakazie konkurencji pracownika względem pracodawcy znalazł się Kodeksie Pracy. Przepisy mówią, iż: „W zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji)”.
ZOZ, na podstawie przywołanego paragrafu, ma prawo zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji. Prawo daje jednak stomatologowi możliwość odmowy podpisania takiej umowy. Jeśli pracownik odmówi podpisania takiej umowy, ZOZ może (ale nie musi) potraktować to jako uzasadniony powód do wypowiedzenia umowy o pracę.
W tej sprawie wypowiedział się już Sąd Najwyższy, wydając wyrok o następującej treści:
„Odmowa podpisania przez lekarza zatrudnionego w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy (art. 1011 k.p.) może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę (art. 45 § 1 k.p.)" [wyrok SN z dnia 24.09.2003 r.].
Źródło: „Medycyna Praktyczna”