Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 08-04-2008
Pacjenci bywają niezadowoleni z usług dentystów. Zdarzają sie sytuacje, kiedy niewłaściwie prowadzone leczenie czy zabieg mogą spowodować groźne dla życia czy zdrowia skutki. W każdym przypadku, o ile nie ma możliwości polubownego zakończenia sporu, pacjent ma prawo skierować sprawę do sądu.
O odszkodowanie mogą starać się osoby, które doznały tzw. szkody majątkowej. O zadośćuczynienie można się starać w przypadku, gdy pacjent doznał cierpień fizycznych i psychicznych oraz krzywdy.
Jeśli pacjent uważa, iż stał się ofiarą zawinionego błędu w sztuce lekarskiej lub został niewłaściwie potraktowany, może, opierając się na przepisach kodeksu cywilnego, żądać od sprawcy szkody:
-
zadośćuczynienia za doznane krzywdy;
-
odszkodowania za poniesione koszty leczenia;
-
renty w przypadku częściowej lub całkowitej utraty zdolności do pracy.
Zależnie od wnioskowanej kwoty odszkodowania, pozwy składa się do sądu rejonowego albo okręgowego. Pozwy składa sie w trzech kopiach: dwa do sądu, a jeden, z pieczątką biura podawczego, dla powoda. Do pozwów dołączyć trzeba załączniki, czyli posiadaną dokumentację leczenia (z poradni, gabinetów, szpitali, klinik). W interesie pacjenta leży udowodnienie, że w wyniku zaniedbań dentysty doznał uszczerbku na zdrowiu..
Jeśli nie stać kogoś na ponoszenie kosztów procesowych, należy zawnioskować do sądu o zwolnienie z opłat – druki wniosków są dostępne w sądach.
Sprawę do sądu można też skierować, i domagać się zarówno zadośćuczynienia, jak i odszkodowania, gdy okaże się, że dentysta, u którego leczyliśmy zęby okazał się być jedynie technikiem dentystycznym, nielegalnie praktykującym jako stomatolog. Zdarzają się wciąż przypadki wprowadzania pacjentów w błąd w zakresie swoich uprawnień.
Jeśli pacjent uzna, iż w gabinecie stomatologicznym został zakażony chorobą (np. żółtaczką, HIV), ma prawo pozwać właściciela takiego gabinetu do sądu.
Dentystą może też zainteresować się prokuratura, jeżeli pacjent zgłosi podejrzenie o popełnieniu przestępstwa przez stomatologa.
Źródło: „Kronika Tygodnia”