Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 25-02-2008
Zjazd był zwołany wprawdzie w trybie zwyczajnym, ale poruszano w czasie jego trwania nadzwyczaj ważne zagadnienia dla środowiska lekarskiego i stomatologicznego.
Bilans problemów polskiej służby zdrowia przedstawił Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł. Najważniejsze punkty to:
-
coraz bardziej widoczny ruch środowiska lekarskiego w kierunku zmian w systemie wynagradzania pracy lekarzy i lekarzy – stomatologów;
-
stagnacja w dziedzinie ulg i ułatwień, ułatwiających kształcenie ustawiczne lekarzy;
-
niskie nakłady na służbę zdrowia;
-
niedoskonałe przepisy dotyczące funkcjonowania placówek zdrowotnych.
Przed uczestnikami Zjazdu wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich, Jan Kochanowski, który zgodził się, iż nakłady na służbę zdrowia powinny być większe. Lepsze powinno być też ich wykorzystanie. „(...)dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne nie poprawią jakości usług, ale tylko ich komfort, nie na tym powinno nam zależeć” - czytamy w relacji ze Zjazdu, zamieszczonej w artykule w „Służbie Zdrowia”.
Obecna na spotkaniu minister zdrowia, Ewa Kopacz, powiedziała, jak czytamy w „Służbie Zdrowia”, iż obecnie funkcjonujący system wydatkowania pieniędzy na zdrowie trzeba uszczelnić, ponieważ „(...) nie ma zgody na dolewanie pieniędzy do niesprawnego systemu. (...) Powtórce ustawy 203 mówię NIE.”. Pani minister powiedziała też, że by dojść do żądanych rozwiązań, trzeba czasu.
Wielkimi emocjami objawiła się sprawa propozycji takiej noweli prawa, by doświadczeni stomatolodzy mogli w prywatnych praktykach zatrudniać (również na umowę o pracę) innych lekarzy dentystów. Stanowisko to uchwalono, ponieważ po zmianie obowiązującego prawa, pozwoli to na kształcenie młodych kadr stomatologów w sprywatyzowanej służbie zdrowia.
Lekarze seniorzy postulowali, by młodzi lekarze przyjmowali ich bez honorariów. Seniorzy pokrywaliby jedynie koszty materiałów czy wykorzystania sprzętu. Za kulisami Zjazdu mówiło się, że to kindersztuba i zasady przyzwoitości oraz lojalności zawodowej są najlepszymi sprzymierzeńcami lekarzy – seniorów. Wniosek lekarzy - seniorów przyjęto.
Najważniejszym wnioskiem z obrad Zjazdu jest, że wkroczenie Polski do Unii Europejskiej uwolniło środowisko lekarskie od obowiązującego jeszcze niedawno modelu dyktatu płacy i ograniczonych możliwości wyboru miejsca pracy.
Źródło: „Służba Zdrowia”