Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 24-12-2024
Biały, miękki śnieżny puch w okresie świąt Bożego Narodzenia i niebezpieczne lodowe kule spadające z nieba podczas gradobicia to dwie jakże różne manifestacje wody w stanie stałym. Naukowcy udowodnili, że strukturę tych drugich można z powodzeniem badać z wykorzystaniem stosowanych powszechnie w gabinetach stomatologicznych urządzeń do wykonywania tomografii komputerowej. Badany przez uczonych grad pochodził z burzy, jaka rozpętała się północno-wschodniej Hiszpanii w 2022 roku. Spadające kule lodowe miały średnicę aż 12 cm. Naukowcy zebrali je, przechowali w zamrażarkach i następnie poddali skanowaniu, wykorzystując tomograf komputerowy pożyczony z lokalnej praktyki dentystycznej.
Kiedy mowa o zdjęciach RTG i tomografii komputerowej wykorzystywanej w gabinecie dentystycznym, myśli automatycznie kierują się ku badaniu struktur jamy ustnej oraz diagnostyce i badaniu próchnicy zębów, a nie analizowaniu zjawisk atmosferycznych. Jednak to właśnie dzięki nietypowemu zastosowaniu systemu nowoczesnego obrazowania stomatologicznego odkryto tajemnice największych kul gradowych, jakie kiedykolwiek zbadano. Dentystyczny tomograf posłużył do utworzenia trójwymiarowych modeli tych struktur w wysokiej rozdzielczości, a dzięki temu uzyskaliśmy bezprecedensowy wgląd w to, jak niszczycielskie kule lodu powstają i jak rosną.
Dentystom i członkom zespołów stomatologicznych życzymy udanych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia – zespół PortaluDentystycznego.pl :-)