Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 15-07-2024
Menopauza wiąże się z przeorganizowaniem gospodarki hormonalnej w ustroju kobiety. Nie pozostaje to bez wpływu na metabolizm i funkcjonowanie układów i poszczególnych narządów oraz powoduje konsekwencje dla nieraz odległych od siebie struktur organizmu.
Przykładem jest przewlekła choroba nerek, która u kobiet po klimakterium może być związana między innymi z utratą zębów. Z badania przeprowadzonego w Korei Południowej, w którym wzięło udział prawie 65 000 kobiet w wieku 40-79 lat, stwierdzono, że wartość współczynnika filtracji kłębuszkowej, który jest miarą czynności nerek, jest istotnie powiązana z posiadaniem co najmniej 20 zębów stałych. Sugeruje to, że przewlekła choroba nerek i utrata zębów są ściśle ze sobą skorelowane – zwłaszcza u kobiet po menopauzie w wieku 66-79 lat.
Odkrycie wskazuje też na to, że profilaktyka i leczenie zaburzeń metabolizmu mineralnego i obrotu tkanki kostnej u kobiet po menopauzie ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania utracie/usunięciu zębów. Ważne jest również zajęcie się samą chorobą nerek, ponieważ wpływa ona na zdrowie rozmaitych struktur organizmu, w tym między innymi na jamę ustną.