Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 08-07-2022
Podchloryn sodu to inaczej sól sodowa kwasu podchlorawego. Jest jednym z najstarszych i najczęściej wykorzystywanych środków stosowanych między innymi w leczeniu endodontycznym. Wykorzystuje się go głównie to usuwania drobnoustrojów, które zasiedlają kanały korzeniowe.
Jego zaletą jest to, że oprócz dezynfekcji umożliwia również pozbycie się tak zwanej warstwy mazistej tkanki, która pokrywa powierzchnię opracowanych kanałów korzeniowych, a także wykazuje zdolność wybielania tkanek twardych zęba, co cenią szczególnie pacjenci mający zęby z przebarwieniami.
Ogólnie podchloryn sodu uznawany jest za środek bezpieczny, jednak jeśli nieumyślnie zostanie rozlany na tkanki miękkie, może doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni. Jeżeli zostanie wyciśnięty przez otwór okołowierzchołkowy, może doprowadzić do zlokalizowanej lub uogólnionej martwicy tkanek. Alergia na podchloryn jest rzadka, niemniej może się pojawić; istnieje opis przypadku, gdzie wystąpiły objawy typu anafilaktycznego.
Warto pamiętać, że skuteczność podchlorynu warunkowana jest nie tylko jego stężeniem, ale również jego temperaturą, zastosowaną ilością środka oraz czasem jego działania.