Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-04-2021
Dotychczasowy publiczny system dentystycznej opieki zdrowotnej w Irlandii nie sprawdził się – dlatego pojawiają się głosy, aby wprowadzić model, w którym pacjenci byliby współpłacącymi. Za wykonane zabiegi finansowane z publicznej puli pieniędzy płaciliby niewielkie kwoty. Dentyści z Irlandii uważają, że należy rozważyć rozszerzenie systemu ulg podatkowych o rutynowe leczenie stomatologiczne. To tylko dwa przykłady zmian, które miałyby w tym kraju pomóc naprawić znajdujący się na krawędzi załamania system udzielania świadczeń stomatologicznych, realizowany w ramach programu kart medycznych.
Specjaliści uważają, że pandemia uwydatniła niedociągnięcia dotychczasowego programu opieki medycznej i stomatologicznej. Ponadto z uczestnictwa w programie wycofała się bezprecedensowa liczba dentystów – stomatolodzy tłumaczą, że nie stać ich na uczestnictwo w tym programie.
Z analiz wynika, że z powodu spadku finansowania programu kart medycznych i zmniejszonej liczby dentystów udzielających świadczeń pacjentom z kartami medycznymi, osoby zgłaszające się na leczenie w ramach programu narażone są na znaczne opóźnienia w udzielaniu świadczeń stomatologicznych. Współpłacenie i ulgi podatkowe pomogłyby wyprowadzić finanse systemu na prostą.