Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 11-03-2021
Szwecja uważana jest za wzór to naśladowania w zakresie profilaktyki stomatologicznej. Okazuje się jednak, że upowszechnienie wizyt u stomatologa nie doprowadziło w tym kraju do całkowitego zniesienia strachu przed dentystą. Z najnowszych badań wynika, że aż 20% dorosłych odczuwa lęk przed leczeniem zębów lub można mówić u nich o dentofobii.
Liczba tych, którzy się boją, jest obecnie dwukrotnie mniejsza niż w latach 60. XX wieku. Mimo to dentofobia nadal jest tak powszechna, że wciąż stanowi problem zdrowia publicznego. Osoby ogarnięte dentofobią często są podatne na depresję, inne fobie bądź nieprawidłowości w obszarze psychiki.
Ludzie o bardzo wysokim poziomie lęku mają negatywne doświadczenia związane z opieką stomatologiczną i z dużą bolesnością podczas zabiegów.
Jak powiedziała Lisa Svensson, wykładowczyni na Uniwersytecie w Göteborgu, poczucie bezbronności, jakiego doświadczają ludzie na fotelu dentystycznym i związany z tym lęk, mogą wynikać również z doznanego wcześniej urazu w okolicy twarzy bądź wykorzystywania seksualnego.