Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 15-02-2021
W badaniu Global Burden of Disease (Globalne Obciążenie Chorobami), przeprowadzonym w 2017 r. oszacowano, że choroby jamy ustnej dotykają 3,5 miliarda ludzi. Dało to utratę 150 milionów lat życia ludzkości z powodu niepełnosprawności wynikającej z tych schorzeń. Z kolei globalne koszty tych chorób oszacowano na prawie 300 miliardów dolarów wydanych bezpośrednio na leczenie i 144 miliardy dolarów kosztów powstałych przez utratę produktywności pracowników z powodu dysfunkcji wywołanych chorobami jamy ustnej.
Zdecydowaną większość obciążeń finansowych generują próchnica i choroby przyzębia. Choć globalne obciążenie chorobami jamy ustnej nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie, to zmniejszyło się ono w ciągu ostatnich trzech dekad w odniesieniu do próchnicy. Niestety, odnotowano wzrost kosztów spowodowanych chorobami przyzębia.
W obu przypadkach – i przy próchnicy, i przy chorobach przyzębia – najwięcej korzyści przynosi wczesna profilaktyka chorób. Z tego względu wiele globalnych działań, podejmowanych na rzecz mniejszego obciążenia budżetów poszczególnych państw i finansów na poziomie rodziny czy jednostki, skupia się na działaniach prewencyjnych. Niepokojące jest jednak, że nadal nie wszędzie wykorzystuje się dowody potwierdzające korzystny wpływ profilaktyki stomatologicznej na generowanie oszczędności budżetowych. To wymaga zmiany.