Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 19-08-2020
Dobór łyżki wyciskowej ma duże znaczenie dla prawidłowego pobrania wycisku. Łyżka powinna być o 2 do 6 mm większa od najszerszego miejsca pola protetycznego, tak aby w umiarkowanym stopniu odciągała ona i napinała błonę śluzową sklepienia przedsionka. Wybór zbyt dużej łyżki powoduje nienaturalne napięcie i odkształcenie tkanek pola protezowanego. Dodatkowo stwarza problemy z prawidłowym założeniem masy a później wyjęciem wycisku z jamy ustnej pacjenta. Z kolei wybór mniejszej łyżki powoduje powstanie zbyt cienkiej warstwy masy wyciskowej. Może się zdarzyć, że część wycisku nie zostanie podparta przez łyżkę. Wielkość najlepiej dopasować za pomocą cyrkla, mierząc rozstawienie wyrostków zębodołowych. Łyżka dobierana poprzez przymierzanie bez pomiarów często bywa za duża.
Odradza się stosowanie łyżek plastikowych, ponieważ nie mają zbyt dużej stabilności, przez co pod wpływem siły pobierania wycisku ulegają odkształceniu, a następnie wracają do pierwotnego położenia, zniekształcając wycisk. Nie należy przedłużać łyżek włoskiem, który w temperaturze jamy ustnej staje się plastyczny i łatwo ulega odkształceniom.
Stosowanie odpowiednich klejów, oklejanie łyżek plastrami czy stosowanie łyżek ze wzmocnionym obrzeżami, zabezpiecza przed oderwaniem się masy od łyżki w trakcie wyciągania wycisku z jamy ustnej pacjenta.