Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 11-05-2020
23 kwietnia 2020 r. do prezesa NFZ zostało wysłane pismo z Naczelnej Rady Lekarskiej z pytaniem, co dalej z leczeniem ortodontycznym, do którego – z powodu epidemii – mogą wygasnąć uprawnienia wielu młodych ludzi z powodu przekroczenia określonej przepisami bariery wiekowej i wskutek tego stracą oni możliwość darmowego leczenia wady zgryzu.
Wobec braku odpowiedzi ze strony NFZ, 5 maja 2020 r. wiceprezes NRL Andrzej Cisło wystosował pismo do Bartłomieja Chmielowca, Rzecznika Praw Pacjenta. Czytamy w nim:
„Brak odpowiedzi NFZ trzeba traktować jako próbę przerzucenia na barki świadczeniodawców z zakresu leczenia ortodontycznego odpowiedzialności albo za brak zapłaty za przeprowadzone leczenie (w przypadku oddania tych aparatów) albo za wygaśnięcie uprawnień tych będących już w leczeniu dzieci, które w kwietniu i maju kończą dwunasty rok życia i które na realizację swego uprawnienia oczekiwały wcześniej w kolejce. Sytuacja taka jest niedopuszczalna z każdego punktu widzenia”.
A. Cisło podkreśla, że NRL nie może samodzielnie wydać odpowiednich rekomendacji lekarzom ortodontom, dzięki którym interesy świadczeniodawców zostałyby zabezpieczone. Zwraca się też z wnioskiem o wsparcie działań samorządu lekarskiego i podjęcie próby wyjaśnienia sytuacji dzieci, które znajdowały się lub znajdują na listach oczekujących na leczenie z wykonaniem aparatu ortodontycznego, a które właśnie ukończyły lub w najbliższym czasie ukończą 12. rok życia.