Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 31-07-2019
23.06.2019 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Dzięki noweli prawa lekarze, pielęgniarki i farmaceuci będą mogli przystąpić do zdobywania innej specjalizacji niż przypisana do ich zawodu. Przykładowo lekarz będzie mógł uzyskać tytuł specjalisty np. w psychoseksuologii czy psychoterapii dzieci i młodzieży, pomimo że w katalogu dziedzin określonych dla lekarzy i lekarzy dentystów nie ma takiej specjalizacji. Osoby, które uzyskały tytuł specjalisty, jeśli będą pracować w tej dziedzinie, podlegać będą przepisom regulującym te dziedziny, a nie ich pierwotny zawód.
W myśl zapisów w projekcie noweli Minister Zdrowia może na wniosek osoby legitymującej się dorobkiem naukowym lub zawodowym, uznać ten dorobek za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego. W praktyce oznacza to, że lekarze nie będą musieli odbywać szkolenia specjalizacyjnego, aby uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie , w której mogą pochwalić się zawodowymi osiągnięciami i doświadczeniem.
Naczelna Rada Lekarska nie pochwala nowelizacji, ponieważ ich zdaniem jedynym trybem uzyskiwania przez lekarzy i lekarzy dentystów tytułu specjalisty powinien być tryb szkolenia specjalizacyjnego.