Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-11-2017
Inwazyjne zabiegi stomatologiczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia rzadkich, ale poważnych zakażeń u osób z protezami zastawkowymi – donosi Agencja Reutersa w oparciu o wyniki najnowszego badania francuskich naukowców. Uczeni przeglądnęli dokumentację ponad 138 tys. osób dorosłych z protezami serca, u których przeprowadzono przynajmniej jeden zabieg stomatologiczny po operacji. 26 proc. stanowiły zabiegi inwazyjne – tutaj tylko połowa pacjentów otrzymała antybiotyki.
Z badania wynika, że osoby, u których przeprowadzono inwazyjną procedurę dentystyczną, były o 66 proc. bardziej narażone na rozwój zakażeń, niż pacjenci, u których stomatolodzy nie przeprowadzali zabiegów inwazyjnych.
- Mimo że ryzyko zakaźnego zapalenia wsierdzia jest niskie, rozsądnym jest zaproponowanie strategii profilaktyki antybiotykowej przed zabiegami stomatologicznymi, ponieważ jest to schorzenie, które może stanowić zagrożenie dla życia – powiedziała Sarah Tubiana z INSERM (French National Institute of Health and Medical Research) w Paryżu, jedna ze współautorek badania.
Profilaktyka jest wskazana ze względu na dużą śmiertelność zapalenia wsierdzia: wprawdzie jest to choroba rzadko występująca, ale prowadzi do śmierci co piątej hospitalizowanej z jej powodu osoby, natomiast śmiertelność w ciągu pierwszych pięciu lat szacowana jest na 40 proc.
Źródło: Reuters Health