Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

System do naprawy
  • 30-10-2013
 

 

 

 

W „Uważam, Rze, Inaczej pisane” ukazał się wywiad z Tomaszem Latosem, przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia. T. Latos wskazuje na poważny problem polskiego lecznictwa: w obecnym systemie nie wiadomo, kto odpowiada za zdrowie narodu. Minister zdrowia wskazuje na NFZ, a Fundusz z kolei na szefa resortu zdrowia. Kolejny aspekt wymagający zmian to wprowadzenie rzeczywistej a nie tylko teoretycznej kontroli nad rezerwą finansową NFZ. W rozmowie poruszono też kwestie mizernej profilaktyki, w tym profilaktyki stomatologicznej. Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia wskazał, że pomysł wprowadzenia dentobusów jest ideą, która mogłaby znacząco wspomóc dbanie o dziecięce zęby. Trzeba tylko, aby osoby odpowiedzialne w Polsce za ochronę zdrowia określiły priorytety oraz trzeba chęci, aby wprowadzić takie rozwiązanie.

Aby leczenie na ubezpieczenie w Polsce stało się tym, czym być powinno, czyli systemem służącym pacjentowi a nie machiną procedur i przepisów, w której centrum jest ekonomia a nie człowiek, należałoby przede wszystkim naprawić system od podstaw i przewartościować.

- Z pięknych słów, że pieniądz pójdzie za pacjentem, że pacjent będzie w centrum systemu, dziś już nic nie zostało. Stosunek do pacjenta widać nawet w języku. Pacjent w nim praktycznie nie istnieje. To szpital dostaje pieniądze, a nie pacjent. To punkty i procedury są ważne, a nie człowiek.
w Centrum systemu jest ekonomia, a rady ordynatorów zastanawiają się, jakie procedury wykazać, by przygotowana dla NFZ sprawozdawczość była dla szpitali najbardziej korzystna – mówi T. Latos i wskazuje na kolejne problemy:

  • Absurd dotykający całe środowisko medyczne, polegający na takim dostosowaniu sprawozdań z przebiegu leczenia, aby uzyskać jak najwyższy zwrot z NFZ.

  • Kontrole zarządzane przez NFZ przy stwierdzeniu nadwykonań z tytułu procedur ratujących życie, które mają wykazać, że pieniądze publiczne zostały wydane w sposób nieracjonalny.

  • Za mała ilość pieniędzy w systemie i konieczność wprowadzenia zmian a nie tylko ich zapowiadania – w tym zlikwidowanie NFZ.

  • Zmiana podejścia urzędników do potrzeb pacjentów oraz zmiana sposobu myślenia o zdrowiu i opiece medycznej podczas tworzenia aktów prawnych (w centrum człowiek a nie przepisy i ekonomia).

  • Likwidacja „ekonomi krótkowidza”, czyli racjonalne finansowanie terapii – w tym stawianie na nowoczesne metody, a nie tylko na rozwiązania najtańsze, które w praktyce często okazują się mało skuteczne i przez to droższe.

W wywiadzie poruszono też kwestię procesowania się szpitali z NFZ o pieniądze za przeprowadzone leczenie.

- (…) to usankcjonowana prawem patologia, która bardzo odpowiada dyrektorom regionalnych jednostek NFZ. Jeśli bowiem szpital odzyska pieniądze na drodze sądowej, to wypłaci je budżet centralny NFZ, a nie oddział. Bardziej więc opłaca się procesować, niż zapłacić za świadczenia wykonane poza kontraktem – wskazał przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

Źródło: „Uważam Rze, Inaczej pisane”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS