Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 17-04-2013
Lęborscy radni omawiają projekt darmowego leczenia dentystycznego kierowanego do grupy 12-latków. Pomysł na bezpłatne leczenie zębów dzieci wykrystalizował się jesienią zeszłego roku w postaci projektu uchwały obywatelskiej. Program w latach 2013 i 2017 miałby objąć wszystkie dzieci z miasta, będące w wieku 12. lat, czyli około 300 uczniów.
- W tym wieku nastolatki mają już wszystkie zęby stałe – tłumaczy Bożena Pobłocka, radna miejska. – Przedstawiliśmy szczegółowy program profilaktyczny przygotowany przez lekarza. Zakłada leczenie zachowawcze, chirurgiczne, endodontyczne, ortodontyczne, naukę szczotkowania, usuwanie kamienia nazębnego czy lakowanie. Okazuje się, że w województwie pomorskim średnio na wizytę u lekarza czeka się tysiąc dni. Na dwadzieścia gabinetów stomatologicznych w Lęborku teraz tylko trzy mają podpisane kontrakty z NFZ na leczenie finansowane z pieniędzy publicznych.
Radna podkreśliła, że dzieci pozbawione są systematycznej opieki dentystycznej również dlatego, że z powodu braku gabinetów nie istnieje opieka stomatologiczna w szkole.
Autorami projektu bezpłatnego leczenia dentystycznego dla dwunastolatków są pracownicy Zakładu Stomatologii Zachowawczej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Docelowo inicjatywa miałaby kosztować około 200 tys. zł. Fundusze na realizację programu miałyby pochodzić od samorządu, ewentualnie z dotacji unijnych.
Źródło: „Głos Pomorza”