Dziecko
Ankieta
- 23-07-2012
Lato ma swoje niewątpliwe uroki. Jednak niektóre z nich mogą być szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej. Oto lista niebezpieczeństw, na które może źle zareagować nasze uzębienie.
-
Podróże – często dalekie i odbywane drogą lotniczą. Nasze zęby nie lubią latania samolotem – szczególnie wtedy, gdy są dziurawe albo osadzone w nich są nieszczelne plomby. Wraz ze wzrostem wysokości lotu zmieniają się warunki ciśnienia i wtedy dziurawe zęby mogą dać o sobie znać bólem i dyskomfortem. Chory, zaniedbany ząb może też zareagować bólem w najmniej oczekiwanym momencie wakacji: kiedy jesteśmy daleko od domu i od najbliższego gabinetu stomatologicznego. Rada: przed wyjazdem wakacyjnym warto zadbać o wyleczenie zębów i wymianę nieszczelnych plomb.
Długie podróże niosą także ryzyko odkładania się w jamie ustnej resztek pokarmowych z przekąsek spożywanych na trasie. W efekcie mamy nieświeży oddech i powierzchnię szkliwa pokrytą nalotem. Rada: po spożyciu posiłku w podróży warto umyć zęby, a jeśli nie ma takiej możliwości – należy przepłukać usta niegazowaną wodą mineralną czy źródlaną, zastosować bezcukrową gumę do żucia lub w razie jej braku schrupać marchewkę, jabłko czy kalarepkę – to naturalne „szczoteczki”, dzięki którym spomiędzy zębów usunie się przynajmniej część zanieczyszczeń.
-
Zimne i gazowane napoje oraz zimne produkty spożywcze – kiedy w upalny dzień gasimy pragnienie lodowatym napojem albo też szybko pochłaniamy lody, cierpi na tym szkliwo narażone na gwałtowne zmiany temperatur. Jeśli różnica temperatur będzie duża, może dojść do pęknięcia szkliwa, zaś w uszkodzeniach warstwy mineralnej zacznie rozwijać się próchnica. Kolejnym zagrożeniem są tak lubiane przez wielu musujące bąbelki w gazowanych napojach. Popijanie gazowanych i na dodatek słodzonych napojów prowadzi do osłabienia szkliwa i powstania mikrouszkodzeń. Rada: należy spożywać produkty i napoje niezbyt zimne, a lody zjadać ostrożnie i małymi porcjami. Rezygnujemy też ze słodzonych napojów gazowanych na rzecz zwykłej wody mineralnej lub źródlanej.
-
Chlor w basenie – chlorowana woda może prowadzić do powstania przebarwień, erozji szkliwa czy chorób przyzębia. Rada: podczas pływania należy unikać nabierania wody do ust, a po kąpieli przepłukiwać jamę ustną niegazowaną wodą źródlaną.
-
Kolorowe owoce i soki owocowe – szczególnie te ciemne mogą powodować przebarwienia zębów; przetrzymywanie w ustach owoców może też źle wpłynąć na szkliwo, ponieważ zawarte w nich kwasy organiczne prowadzą do rozmiękczenia mineralnej warstwy zębów. Podobnie działają cytrusy, kiszone ogórki czy kapusta. Rada: owoce i kwaszonki zjadamy w miarę szybko i nie przetrzymujemy ich w ustach. Po ich spożyciu płuczemy jamę ustną zwykłą wodą, zaś szczotkowanie zębów przeprowadzamy najwcześniej pół godziny po zakończeniu konsumpcji.
-
Biżuteria w jamie ustnej – ozdoby mocowane na wewnętrznej stronie policzków czy na języku mogą rysować szkliwo i prowadzić do powstania ukruszeń w zębach oraz rozwoju stanów zapalnych w śluzówce jamy ustnej i w przyzębiu. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do powstania nowotworu. Rada: rezygnujmy z kolczyków w jamie ustnej, a jeśli koniecznie chcemy latem ozdobić uśmiech, załóżmy w gabinecie dentystycznym bezpieczną biżuterię naklejaną na szkliwo, łatwą do ściągnięcia i nie wywołującą skutków ubocznych podczas noszenia. Można wybierać w ofercie ozdób sztucznych albo wykonanych z naturalnych surowców szlachetnych.
Źródło: Opracowanie własne