Dziecko
Ankieta

- 28-10-2020
Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym, to wydarzenie, które może nieść ze sobą konsekwencje na całe późniejsze życie młodego pacjenta.
Powszechnie i przez długi czas przyjmowano, że do dentysty należy się udać dopiero wtedy, gdy pojawią się poważne problemy z zębami: ból, nadwrażliwość bądź próchnica o wysokim stadium zaawansowania. To błędne i wysoce szkodliwe myślenie – szczególnie w przypadku dzieci, gdyż odbierają one świat inaczej niż osoby dorosłe i mogą na całe swoje przyszłe życie zapamiętać, jak bardzo stresujące było borowanie podczas pierwszego spotkania ze stomatologiem. Z tego powodu zaleca się, aby pierwsza wizyta miała charakter adaptacyjny i odbyła się, gdy zęby dziecka nie wymagają jeszcze leczenia.
Około dwie dekady temu za optymalny czas na pierwszą wizytę dziecka u stomatologa uznawano 3-4 rok życia. Obecnie zaleca się, aby na pierwszą wizytę wybrać okres, w którym wyrzynają się pierwsze zęby mleczne. Przypada to na ok. 6. miesiąc życia.
To istotne, aby dziecko u stomatologa miało wykonany pierwszy przegląd zębów, jak najszybciej, gdyż z najnowszych badań wynika, iż prowadzenie do dentysty 3-4-latka na adaptacyjną wizytę u wielu dzieci zakończy się borowaniem – polski zespół naukowy stwierdził bowiem próchnicę aż u 64% 3-latków!