Dziecko
Ankieta
- 17-09-2018
Im mniej cukru w diecie, tym bardziej zdrowe zęby – to wie każdy rodzic. Ale z badań, które zostały przeprowadzone przez naukowców Instytutu Maxa Plancka w Berlinie, wynika, że rodzice – pomimo iż kochają swoje dzieci i mają wobec nich najlepsze intencje – nie są dobrymi obserwatorami odnośnie tego, ile faktycznie cukru ich dzieci zjadają.
Z 305 uczestników badania około 3/4 rodziców zaniżało ilość cukru w żywności, którą dzieci konsumują praktycznie codziennie, na przykład w soku pomarańczowym, keczupie, batonikach, jogurcie, pizzy. Największe błędy pojawiły się przy ocenie ilości cukru w produktach uznawanych za zdrowe. Ponad 90% ankietowanych uznało, że w jogurcie jest o 60% mniej cukru, niż było w rzeczywistości.
Tym samym badanie jaskrawo pokazało, jak niewiele rodzice wiedzą o tym, co faktycznie kryje się w produktach spożywczych podawanych dzieciom.
Naukowcy wskazują też na inny ciekawy wniosek: istnieje korelacja dodatnia pomiędzy występowaniem otyłości i nadwagi u dzieci a niskim poziomem wiedzy rodziców na temat zawartości cukru w produktach spożywczych.