Dziecko
Ankieta

- 24-07-2017
Wyniki badania przeprowadzonego w okresie pięciu lat przez zespół kierowany przez prof. Karen Glazer Peres z University of Adelaide z uczestnictwem 1000 dzieci z Brazylii wykazały, że kontynuowanie karmienia piersią dziecka powyżej jego drugiego roku życia sprzyja niszczeniu zębów malca przez próchnicę. Badanie zostało przeprowadzone w celu zrozumienia wpływu karmienia piersią na zęby dzieci.
W kontekście korzyści, jakie dziecku przynosi naturalny pokarm matki, wyniki te wywołują kontrowersje. Niemniej są faktami naukowymi, które za znaczące uznało nawet British Society of Pediatric Dentistry (BSPD), popierające ideę karmienia dzieci piersią. W badaniu wykazano bowiem, że dzieci, które były karmione piersią do drugiego roku życia i dłużej, miały więcej utraconych lub chorych zębów i więcej wypełnień, niż dzieci karmione tylko do ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Aby wyniki były miarodajne, w badaniu uwzględniono też analizę spożycia cukru przez uczestników: parametr ten był oceniany w drugim, czwartym i piątym roku życia dziecka. Okazało się, że wzrost częstości występowania próchnicy u dzieci karmionych piersią powyżej drugiego roku życia nie był związany z ilością spożywanego cukru ani z obecnością S. mutans w jamie ustnej.
Przedłużenie karmienia piersią należałoby zatem skorelować z wdrożeniem i konsekwentnym przestrzeganiem profilaktyki próchnicy.
Źródło: Dental Republic