Dziecko
Ankieta
- 08-05-2017
Dzieci z gminy Rzgów mają zdrowsze zęby niż można by się spodziewać. To efekt zainwestowania gminnych pieniędzy w realizację programu z zakresu profilaktyki stomatologicznej „Piękny uśmiech na lata”. Akcją objęte zostały dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, ale zgodę na udział dziecka w programie wyraziło tylko 80 proc. rodziców potencjalnych beneficjentów akcji.
Podczas badania kontrolnego okazało się, że u części dzieci w zębach mlecznych w ogóle nie stwierdzono próchnicy. Rodzice dzieci, u których jednak zęby nosiły znamiona działalności bakterii niszczących szkliwo, otrzymywali informację o zalecanym leczeniu w gabinecie. Na leczenie zgłosiło się jednakże tylko 35 proc. osób, które otrzymały takie zalecenie.
- Możliwe, że rodzice chodzą z dziećmi do prywatnych gabinetów stomatologicznych – mówi zastępca burmistrza Rzgowa Małgorzata Rózga. – Pragnę jednak podkreślić, że w naszej przychodni pacjenci objęci programem leczeni są nie przy użyciu standardowych materiałów używanych w ramach kontraktów z NFZ, ale takich z najwyższej półki. Są to plomby światłoutwardzalne, a także kolorowe.
Kolejną gminą, w której inwestuje się w zdrowie jamy ustnej, jest Tuszyn. Dzieciom zapewnia się tu diagnostykę i leczenie w gabinecie znajdującym się w jednej z tamtejszych podstawówek. Szkoły i przedszkola, w których gabinetów dentystycznych nie ma, dbają o zęby inaczej: organizują cykliczne przeglądy profilaktyczne podopiecznych w przychodni ogólnodostępnej.
Źródło: „Express Ilustrowany”