Dziecko
Ankieta

- 13-02-2017
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) to schorzenie o nieznanej jeszcze etiologii i może dotknąć dziecko w każdym wieku. Objawia się przewlekłym procesem zapalnym o charakterze autoimmunologicznym, który powoduje stopniowe ograniczenie sprawności układu ruchu. Procesy zapalne niszczą bowiem chrząstkę stawową i nasady kostne.
Jeśli stany chorobowe obejmą rękę, której dziecko używa podczas szczotkowania zębów, może to spowodować pogorszenie efektywności usuwania nalotu nazębnego i – ostatecznie – przyczynić się do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia i dziąseł spowodowanych nieusuwaną płytką nazębną. Zależność taką zaobserwowano w badaniach przeprowadzonych przez zespół szwedzkich naukowców. Okazało się, że ok. 1/3 dzieci cierpiących na MIZS miała niedokładnie oczyszczone zęby. Niedokładność ta była duża, bo dotyczyła ponad połowy zębów. W grupie kontrolnej takich przypadków było zaledwie 7 proc.
Wiele badań potwierdza także związek pomiędzy istnieniem MIZS i stanami zapalnymi pojawiającymi się w dziąsłach i w przyzębiu, a będących skutkiem niedostatecznej lub nie dość dokładnej higieny jamy ustnej.
Z uwagi na możliwe powikłania zdrowotne dla twardych i miękkich tkanek jamy ustnej, duże znaczenie w przypadku dzieci i młodzieży dotkniętych MIZS ma profilaktyka stomatologiczna. Objęte nią powinny być dzieci już od najmłodszych lat. Poza regularnymi przeglądami dentystycznymi należy zadbać o fluoryzację i leczenie ortodontyczne wad zgryzu. Ważne jest także zapewnienie pomocy dziecku, które z powodu choroby ma problemy manualne i nie potrafi wystarczająco dokładnie oczyszczać zębów z nalotu.
Źródło: Opracowanie własne