Dziecko
Ankieta
- 04-03-2016
Na Opolszczyźnie, w ramach akcji zainicjowanej przez radę tamtejszego oddziału NFZ i sfinansowanej przez tę placówkę, przeprowadzono akcję edukacyjno-profilaktyczną z zakresu stomatologii, podczas której przebadano ponad 9600 uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Okazało się, że tylko 20 proc. dzieci nie ma próchnicy. Najwięcej przypadków próchnicy odnotowano w powiecie głubczyckim i kluczborskim.
Kampanię rozpoczynały spotkania dzieci ze stomatologiem organizowane w szkole. Uczniowie dowiadywali się, dlaczego zęby trzeba szczotkować i jakie znaczenie dla zachowania zdrowia jamy ustnej mają regularne przeglądy zębów. Potem pierwszaki, których rodzice wyrazili zgodę na uczestnictwo pociechy w akcji, odwiedzały gabinet dentystyczny. Dziecko u stomatologa miało wykonany przegląd zębów. Dalsze działania wynikały z tego, co dentysta odkrył w jamie ustnej pierwszaka.
- Jeżeli zęby były objęte próchnicą, zalecaliśmy ich leczenie. Gdy dziecko miało już stałe „szóstki”, to w ramach profilaktyki wskazywaliśmy, że konieczne jest lakowanie. Ponadto były przypadki wad zgryzu i wtedy stomatolog umieszczał w karcie informacyjnej ucznia adnotację, że wskazana jest konsultacja u ortodonty – mówi dentystka, która badała pierwszoklasistów.
Zdrowie zębów dzieci, które zostały przebadane i otrzymały zalecenia do dalszego postępowania medycznego, zależy teraz od postawy ich rodziców.
W kampanii, która kosztowała 116 tys. zł, wzięło udział 135 stomatologów. Akcja ma być kontynuowana w kolejnych latach.
Źródło: „Nowa Trybuna Opolska”