Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Stomatologia w pytaniach i odpowiedziach
  • 31-03-2010
 

 

 

 

 

 

Pacjenci pytają, NFZ odpowiada:

  • Czy można reklamować protezy u stomatologa, jeśli są źle wykonane?

    Pacjent ma możliwość reklamowania źle wykonanej usługi. Inną sprawą jest, czy reklamacja jest zasadna. Warto zgłaszać wszelkie nieprawidłowości już w chwili odbioru protezy w gabinecie stomatologicznym. Uzupełnienie można spróbować dostosować – tak, by pasowało. Jeśli proteza wykonana jest źle, należy wykonać nową. W takim przypadku stomatolog wpisze pacjenta na listę osób oczekujących na wykonanie protezy.

  • Czy NFZ zwraca koszt wymiany protez i czy są to jakieś wyszczególnione gabinety?

    Pacjent, który chce skorzystać z refundacji NFZ musi wykonać protezę w jednym z gabinetów mających podpisany kontrakt z Funduszem. I nie ma tu znaczenia, czy jest to gabinet ogólnostomatologiczny, czy specjalistyczny protetyczny.

  • Czy w gabinecie prywatnym muszę najpierw zapłacić za protezę, a później starać się o zwrot pieniędzy?

    Nie; jeśli gabinet działa w ramach umowy z funduszem, protezy wykonywane są tam na ubezpieczenie.

  • Wybieram się do dentysty w celu zrobienia sobie RTG uzębienia. Czy będę musiała za to zdjęcie zapłacić?

    Jeśli pacjent wykonuje zdjęcie rtg wewnątrzustne w gabinecie działającym w ramach kontraktu z NFZ, korzysta wówczas ze świadczenia gwarantowanego. W przypadku zdjęć panoramicznych – dzieci leczone ortodontyczne nie muszą za nie płacić; dorośli – tak.

  • Za kilka dni czeka mnie wyrwanie zęba. Zdecydowałem się na znieczulenie i w związku z tym chciałbym wiedzieć, czy jest to refundowane?

    Znieczulenie oraz proste ekstrakcje są świadczeniami gwarantowanymi, za które pacjent nic nie płaci, a które wykonuje się w każdym gabinecie ogólnostomatologicznym pracującym w ramach kontraktu z NFZ. Bardziej skomplikowane zabiegi związane z usunięciem zęba wykonywane są w gabinetach specjalistycznych przez chirurga.

  • Jakich najważniejszych zabiegów stomatologicznych nie obejmuje ubezpieczenie?

    To: leczenie kanałowe zębów wielokanałowych powyżej osiemnastego roku życia (kobiety w ciąży i w okresie połogu oraz młodzież do osiemnastu lat nie płacą za te świadczenia); wypełnienia światłoutwardzalne; aparaty ortodontyczne powyżej dwunastego roku życia; mosty, korony, wkłady koronowo korzeniowe, protezy szkieletowe i implanty.

  • Mam dziecko, które wymaga noszenia aparatu ortodontycznego. Czy mogę liczyć na jego refundację?

    Jeżeli dziecko nie ukończyło jeszcze 12 roku życia, przysługuje mu darmowe leczenie ortodontyczne i aparat ruchomy. Jeśli dziecko ma wykonany aparat, a ukończyło już 12 rok życia, do ukończenia przez nie 13 lat przysługuje mu darmowa opieka ortodontyczna.

  • Zakładałem plombę z materiału światłoutwardzalnego będąc przekonany, że część opłaty za nią jest refundowana, jednak okazało się, że muszę zapłacić za całość. Dlaczego?

    Związane to jest ze zmianą przepisów, które obowiązują od stycznia 2010 r. Zlikwidowane zostały dopłaty do plomb lepszej jakości i pacjent może albo korzystać z darmowych wypełnień, albo wybrać plombę lepszej jakości i zapłacić za nią całą kwotę. Osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, ale tylko w obrębie zębów przednich górnych i dolnych od jedynki do trójki, przysługuje refundacja z tytułu założenia plomb światłoutwardzalnych.

Źródło: „Nowiny”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS