Dziecko
Ankieta
Chore przyzębie reaguje w sposób charakterystyczny do danej fazy, w którą weszło schorzenie. Znając objawy, które towarzyszą każdemu z etapów choroby, stomatolog może precyzyjnie dobrać sposób leczenia; ważne jest również, by wprowadzona została profilaktyka - dzięki temu zapalenie przyzębia nie ulegnie pogłębieniu.
-
Faza wstępna – może nie dawać żadnych widocznych objawów, ale gromadzący się nalot i bakterie wywołują zmiany w tkankach, które są widoczne dopiero pod mikroskopem i dotyczą niszczenia włókien kolagenowych oraz pojawienia się większej liczby limfocytów i makrofagów.
-
Faza wczesna – pojawiają się przekrwienie i obrzęk, spowodowane nagromadzeniem komórek odpornościowych i ich działaniem.
-
Faza zapalenia przewlekłego – dziąsła mają zmieniony kolor, są tkliwe, opuchnięte i mogą krwawić. Dochodzi do niszczenia tkanek miękkich i kości.
-
Faza zaawansowana – dochodzi tutaj do silnego, nieodwracalnego niszczenia wszystkich struktur przyzębia, destrukcji kości, występowania nacieków ropnych.
Źródło: Opracowanie własne