Dziecko
Ankieta
Jeśli dziecko skarży się na ból, czasem intensywny i o charakterze kolki, usytuowany w okolicach ślinianki, należy zabrać je do stomatologa. Ból może być objawem kamicy ślinianki. W chorobie tej w śliniankach tworzą się kamienie ślinowe, które utrudniają lub uniemożliwiają odprowadzenie śliny. Nie jest do końca jasne, dlaczego te struktury powstają. Ich pojawienie się jest łączone z reakcjami fizyko–chemicznymi zachodzącymi we wnętrzu gruczołów ślinowych, przebytymi infekcjami lub stanami zapalnymi, które pojawiają się w miąższu samych ślinianek jak i przewodów wyprowadzających ślinę. Efektem jest ból i obrzmienie ślinianki, a w dalszej kolejności uszkodzenie przewodu ślinowego i wytworzenie przetoki ropnej.
Dziecko u stomatologa zostanie poddane oględzinom, specjalista wykona wstępne badanie fizyczne i ewentualnie zaleci wykonanie badań dodatkowych: RTG, USG czy scyntygrafii.
Wybór metody leczenia kamicy ślinianek zależy od wielkości kamieni i miejsca ich ułożenia. Stosuje się:
-
leczenie zachowawcze – tylko w przypadku drobnych kamieni wielkości ziaren piasku; polega na udrożnieniu przewodu ślinowego, płukaniu wodnym roztworem chlorheksydyny i delikatnym masowaniu okolic ślinianki, w celu usprawnienia odpływu wydzieliny z gruczołu; możliwe również podanie leków ślinopędnych;
-
leczenie operacyjne stosowane do usuwania dużych kamieni; zależnie od usytuowania kamienia może być wykonywane metodą tradycyjną: wewnątrzustną lub zewnątrzustną, lub laserem;
-
leczenie nieinwazyjne z użyciem aparatu emitującego ultradźwięki, które rozkruszają kamienie na maleńkie cząstki, i z zastosowaniem leków ślinotwórczych w celu szybkiego usunięcia okruchów kamieni.
Źródło: Opracowanie własne