Dziecko
Ankieta
Wtłoczenie zęba jest zdarzeniem, trafiającym się szczególnie małym dzieciom, które są wyjątkowo często narażone na ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Zdarza się, szczególnie u malutkich dzieci, które mają zęby mleczne z niezakończonym jeszcze rozwojem, że często po urazie mleczaki pozostają żywe – ich miazga zachowuje pełną funkcjonalność. Zawsze istnieje obawa, że wciśnięcie zęba mlecznego może spowodować uszkodzenia zawiązków kolejnych zębów i w przyszłości zęby stałe mogą nieprawidłowo się rozwijać i wyrzynać. Dlatego po urazie dobrze jest wykonać zdjęcie rtg szczęk dziecka.
Jeśli ząb został wtłoczony w tkanki miękkie podejmuje się:
-
Leczenie zachowawcze – możliwe do zrealizowania, gdy wierzchołek zęba wtłoczonego umieszczony jest w kierunku przedsionka jamy ustnej (wykaże to zdjęcie rtg). Polega ono na zdezynfekowaniu miejsca urazu wodą utlenioną oraz zaaplikowania środków odkażających na uszkodzone tkanki miękkie. Jeśli po kilku dniach od urazu stan zapalny wokół zęba wtłoczonego zanika, leczenie rokuje pomyślnie, i po jakimś czasie dochodzi do stopniowego wysuwania się zęba z zębodołu. Kiedy stan zapalny nie mija, ząb trzeba usunąć.
-
Leczenie chirurgiczne – polega na usunięciu wtłoczonego zęba. Podejmuje się je, gdy:
-
utrzymuje się stan zapalny tkanek miękkich wokół zęba, który uległ urazowi;
-
po jakimś czasie od ustąpienia objawów ostrego zapalenia, który wystąpił bezpośrednio po urazie, pojawiają się symptomy przewlekłego stanu zapalnego tkanek wokół zęba wtłoczonego;
-
istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia zawiązków zębów stałych przez wtłoczony ząb.
Źródło: Opracowanie własne