Dziecko
Ankieta
U dzieci przyzębie reaguje inaczej na czynniki zapalne niżeli u dorosłych. Zapalenie przyzębia przeważnie ma bardziej burzliwy przebieg; może przekształcić się również w postać przewlekłą. Podjęcie leczenia zapalenia przyzębia u dzieci będzie wymagało od pacjenta i lekarza sporej cierpliwości, a przede wszystkim systematyczności i konsekwencji w postępowaniu. Stomatolog podejmuje decyzje o podjęciu właściwego leczenia, po uwzględnieniu sytuacji ogólnozdrowotnej dziecka i po analizie zaawansowania stanu zapalnego w samym przyzębiu. Chore przyzębie można leczyć:
-
przyczynowo – poprzez usunięcie złogów nazębnych;
-
zapobiegawczo – ten tryb wymaga ścisłego zaplanowania wizyt, systematycznego oczyszczania zębów w gabinecie oraz realizowania działań profilaktycznych;
-
korekcyjnie – poprzez likwidację zmian spowodowanych przez próchnicę, odbudowę ubytków; w razie konieczności u dziecka może być podjęte również leczenie protetyczne.
Lekarz, w zależności od stopnia zaawansowania choroby przyzębia, może podjąć decyzję o zastosowaniu antybiotyków. Jednak antybiotykoterapia zawsze będzie łączona z konwencjonalnymi metodami likwidacji zmian w przyzębiu, czyli z zabiegami mechanicznego oczyszczania zębów ze złogów. Stomatolog może również wprowadzić antybiotyki do leczenia zapalenia przyzębia w celu osłonowym – by stan zapalny nie rozprzestrzeniał się na inne rejony jamy ustnej, oraz by zminimalizować ryzyko przedostania się bakterii z chorego przyzębia do krwiobiegu.
Jeśli u dziecka występują wady budowy nosa lub niewłaściwy sposób oddychania, dentysta zaleci konsultację z laryngologiem – ponieważ przywrócenie prawidłowej funkcji oddychania i udrożnienie nosa również mają wpływ na osiągnięcie sukcesu w leczeniu zapaleń przyzębia.
Źródło: Opracowanie własne