Dziecko
Ankieta
Wirusy wywołują również zakażenia jamy ustnej – najczęściej cierpią na nie malutkie dzieci. Nie zawsze jednak rodzice skojarzą ślinienie się niemowląt z infekcją wirusową – objawy choroby mogą przypominać bowiem ząbkowanie, a zmiany pojawiające się w obrazie śluzówki jamy ustnej łatwo można przeoczyć. Zakażenie szerzy się najczęściej drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt.
Wirusy to twory materii nie posiadające zdolności do samodzielnej egzystencji. Pojedyncza cząsteczka wirusa zwana jest wirionem. Składa się z białkowej otoczki, wewnątrz której znajduje się materiał genetyczny w postaci DNA lub RNA.
Wirusy nie rozmnażają się. Ulegają namnażaniu w komórkach gospodarza. Proces ma kilka głównych faz:
-
absorpcja – wirion przyczepia się do powierzchni komórki;
-
penetracja – wirus wnika do komórki gospodarza;
-
produkcja białek i replikacja materiału genetycznego – podczas tego etapu powstaje wiele kopii materiału genetycznego wirusa, a także białka konieczne do zmiany metabolizmu komórki gospodarza i do wytworzenia elementów składowych wirionów;
-
składanie wirionów i uwalnianie kompletnych cząsteczek wirusa poza środowisko komórki gospodarza.
Infekcje wirusowe przebiegają w dwóch fazach (ma to związek ze specyficznym, kilkufazowym cyklem namnażania cząstek wirusowych w komórkach gospodarza). Tak więc w wirusowych zakażeniach jamy ustnej obserwuje się objawy pierwszego rzutu choroby: gorączkę, złe samopoczucie ogólne, czasem bóle mięśniowe. Po pozornej remisji choroby, dochodzi do następnego rzutu gorączki oraz wystąpienia stanu zapalnego bez odczynu ropnego.
Źródło: Opracowanie własne