Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 08-04-2008
Od 1 stycznia tego roku obowiązuje zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT zarówno usług protetycznych jak i dostawy protez. Powstaje zatem pytanie: jaką stawkę podawać na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę? Zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o podatku VAT, stawka podatku w wewnątrzwspólnotowej dostawie wynosi 0%. Do tej pory podatnik wystawiał fakturę z 0 stawką VAT. Obecnie należy na taką wewnątrzwspólnotową dostawę stosować zwolnienie zamiast stawki 0% VAT. Z zastrzeżeniem, że zostają spełnione przed podatnika warunki zawarte w art. 42 ustawy o podatku VAT.
W przypadku towarów zwolnionych z VAT przedmiotowo (np. dostawa protez dentystycznych przez techników dentystycznych albo stomatologów) może powstać wątpliwość, jak je zakwalifikować. Jak na łamach „Gazety Prawnej” radzi prawnik, należy w tym przypadku opierać się na orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 7 grudnia 2006 r. Zgodnie z wyrokiem Trybunału „(...) czynność zwolniona z opodatkowania bez prawa do odliczenia na terytorium danego państwa członkowskiego nie może korzystać z prawa do odliczenia także wówczas, gdy stanowi ona dostawę wewnątrzwspólnotową, niezależnie od systemu VAT stosowanego w państwie członkowskim przeznaczenia.”.
I dlatego, choć nie istnieje szczególny przepis w ustawie o VAT, który wyłączałby zasadę wyrażoną w art. 41 ust. 3 - tj. stosowania stawki 0 proc. w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, należy opierać się na przywoływanym wyroku Trybunału i na tej podstawie stosować zwolnienie zamiast 0% stawki podatku VAT. Jak zauważa prawnik, stosowanie zamiast zwolnienia 0% VAT mogłoby spowodować naruszenie zasady neutralności podatku i naruszenie konkurencyjności na rynku.
Źródło: „Gazeta Prawna”