Technik dentystyczny poszukujący alternatywy dla lutowania klasycznego lub wykonywanego z użyciem spawarki laserowej może wziąć pod uwagę użycie mikrospawarki. Ten sprzęt posiada wiele zalet, które warto poznać.
Oto, co przemawia na korzyść mikrospawarek:
-
Są konkurencyjne cenowo w odniesieniu do spawarek laserowych, a koszty eksploatacji i serwisu są minimalne.
-
Konserwacja ograniczona jest do minimum – należy dbać jedynie o napełnienie butli argonem i okresowo wymieniać wolno zużywające się elektrody.
-
Zużywają mniej energii i gazu niż spawarki laserowe.
-
Prace z użyciem mikrospawarki mogą odbywać się w pobliżu miejsc licowanych akrylem, kompozytem lub porcelaną, ponieważ w trakcie spawania temperatura nie wzrasta do niebezpiecznie wysokiego poziomu, w którym mogłoby dojść do uszkodzenia licowania. Z powodu generowania małych ilości ciepła mikrospawarki nadają się do naprawiania stałych protez, bez konieczności ich demontowania przed przystąpieniem do prac.
-
Przy mikrospawaniu nie pojawia się problem lutu, ani nie występują różnice potencjałów czy korozja – zjawiska, które niekorzystnie wpływają na zdrowie pacjenta.
-
Mikrospawanie zapewnia znakomitą biokompatybilność materiałów.
Mikrospawarki wytwarza m.in. firma Primotec. Oferuje ona trzy modele z serii Primotec Phaser:
-
phaser ec1 – do niewielkich laboratoriów
-
mx1 – sprzęt dla pracowni większych
-
as1 – model dla najbardziej wymagających; posiada czternastostopniową regulację mocy, oraz osadzony na obrotowym ramieniu mikroskop, ze wzmocnionym systemem światła halogenowego.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”