Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 30 lipca 2012 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego reguluje sposób i szczegółowy tryb zgłaszania się do egzaminu oraz określa, co powinno znaleźć się we wniosku o przystąpienie do LDEK. Rozporządzenie to reguluje również kwestie związane z unieważnianiem egzaminu, ustalaniem wyników egzaminu i sposobem przekazywania wyników LDEK uprawnionym podmiotom; zawiera także wzory zaświadczeń i oświadczeń oraz wzór świadectwa LDEK.
Do LDEK mogą przystępować: absolwenci studiów na kierunku lekarsko – dentystycznym, lekarze dentyści (stażyści, osoby posiadające prawo wykonywania zawodu), studenci piątego roku kierunku lekarsko – dentystycznego, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2012/2013 i ci, którzy rozpoczną studia później.
-
Terminy
Terminy LDEK wyznaczane są dwa raz w roku w okresie 1-14 września oraz 1-14 lutego. Studenci, którzy chcą przystąpić do LDEK we wrześniu, muszą złożyć wniosek do 30. czerwca tego roku kalendarzowego, w którym chcą zdawać egzamin, zaś ci, którzy chcą przystąpić do egzaminu w lutym, zobowiązani są do złożenia wniosku do 30. listopada roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym będą zdawać egzamin.
-
Wnioski
Wniosek do dyrektora CEM składa się drogą elektroniczną. Musi on zawierać pełne dane personalne oraz teleadresowe kandydata, a w przypadku lekarza dentysty konieczne jest dołączenie numeru dokumentu przyznającego ograniczone prawo lub prawo do wykonywania zawodu lekarza dentysty oraz numer rejestracyjny lekarza w izbie lekarskiej. Do wniosku dołącza się też:
-
numer zaświadczenia potwierdzającego ukończenie studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym lub numer i datę wydania dyplomu lekarza dentysty;
-
nazwę uczelni, na której osoba składająca wniosek kończyła studia lekarsko- dentystyczne (dla studentów z polskich uczelni) lub nazwę uczelni, która w Polsce nostryfikowała dyplom uzyskany na studiach za granicą;
-
oznaczenie rady lekarskiej, która wydała zaświadczenie dla absolwenta uczelni zagranicznej znajdującej się w Unii Europejskiej, że posiadany przez lekarza dentystę dyplom odpowiada pod względem przepisów obowiązujących w UE dokumentom potwierdzającym kwalifikacje i wykształcenie dentysty.
We wniosku umieszcza się też informacje o preferowanym miejscu składania egzaminu, wyborze języka oraz o liczbie dotychczasowych zgłoszeń do LDEK.
Jeśli po analizie wniosku CEM uzna, że składająca go osoba nie jest uprawniona do przystąpienia do LDEK, poinformuje o tym niezwłocznie wnioskującego drogą elektroniczną.
Źródło: CEM