Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-05-2008
Długie oczekiwanie na wizytę u specjalisty - w tym u stomatologa, który ma podpisany kontrakt z NFZ - można skrócić i skorzystać z usług placówki medycznej, oferującej świadczenia na poziomie wyższym niż zakontraktowany. Wystarczy wykupić dodatkowe ubezpieczenie: w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych lub abonament w wybranej sieci placówek zdrowotnych.
By dobrze wybrać i nie przepłacać, należy określić:
- osobiste możliwości finansowe,
- z usług jakich specjalistów najczęściej korzystamy,
- kto ma być objęty opieką,
- możliwości upustów (np. podpisanie umowy z towarzystwem ubezpieczającym nasze prywatne mienie, może skutkować obniżeniem składki na polisę zdrowotną).
Jeśli zależy nam na wizytach u stomatologa czy ortodonty, zazwyczaj trzeba będzie wykupić pakiet rozszerzony. Większość propozycji dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oferuje kilka wariantów ubezpieczenia; gros ubezpieczycieli usługi dentystów i ortodontów umieszcza w pakiecie ponadstandardowym, ponieważ zabiegi wykonywane przez tych specjalistów należą do kosztownych.
Pakiet:
- podstawowy – jeśli obejmuje wizyty u stomatologa, to zazwyczaj tylko kontrolne i nieliczne, podstawowe zabiegi; rabat na te usługi, o ile istnieje w tej opcji, jest bardzo niski;
- rozszerzony – może zawierać więcej bezpłatnych konsultacji stomatologicznych, a udzielane rabaty są wyższe;
- specjalistyczny – rabaty bywają już wysokie, a zakres usług bezpłatnych rozszerzony o dodatkowe zabiegi;
- VIP- bardzo wysokie miesięczne składki, ale cała opieka stomatologiczna oraz przeprowadzane zabiegi są darmowe.
Zawartość poszczególnych pakietów jest różna u różnych ubezpieczycieli. Dlatego tak ważne jest, by nie podejmować pochopnie decyzji o zawarciu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, ale zapoznać się z dostępną ofertą. Dodatkowe ubezpieczenie nie zapewnia wprawdzie całkowicie darmowych usług stomatologicznych, ale znacznie obniża koszt leczenia zębów w porównaniu do wydatków na prywatną opiekę. Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, opłatę za dodatkową polisę ubezpieczeniową mogą wrzucić w koszty. Zwykli podatnicy nie mają możliwości dokonywania odliczenia od podatku kwot wydanych na polisę.
Źródło: „Naj”