Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-08-2007
Pomimo prowadzonych w ostatnich miesiącach dyskusjach i pracach na zmianami w systemie finansowania opieki zdrowotnej Polsce w dalszym ciągu pacjent objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym celu wybrać należy tzw. lekarza pierwszego kontaktu, lekarz rodzinnego, który sprawuje nad pacjentem podstawową opiekę zdrowotną i kieruje go na specjalistyczne badania oraz do szpitala.
Pacjent ma prawo do bezpłatnej opieki dentystycznej, zgodnie z listą świadczeń stomatologicznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Leki oraz wyroby medyczne refundowane przez NFZ mogą być pobierane na podstawie recept wystawianych przez lekarza, który zawarł umowę z Funduszem. Niektóre osoby na mocy przepisów szczególnych mają uprawnienia do bezpłatnych leków i wyrobów medycznych.
Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi, chorzy psychicznie i upośledzeni umysłowo mają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych udzielanych przez publiczne zakłady opieki psychiatrycznej.
Osoby ubezpieczone w kraju za pośrednictwem swoich lekarzy rodzinnych mogą ubiegać się o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe i pobyt w sanatorium. Istnieje również możliwość ubiegania się o wyjazd na leczenie zagranicę i skorzystanie z usług tamtejszych szpitali i klinik, jednakże zgodę na refundacje leczenie musi wyrazić prezes NFZ lub Minister Zdrowia.
Źródło: Opracowanie własne