Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-12-2024
Okres jesienno-zimowo-wczesnowiosenny, w czasie którego mamy dużo mniej światła słonecznego, powoduje, że w organizmie wytwarza się niewiele witaminy D. Tymczasem jest ona niezbędna do utrzymania w dobrym zdrowiu tkanki kostnej, w tym kości przyzębia, w których osadzone są zęby.
Bez wystarczającej ilości witaminy D mogą pojawić się różne problemy ze zdrowiem jamy ustnej, gdyż jest ona kluczowa dla wchłaniania wapnia – minerału niezbędnego do utrzymania kości w dobrym zdrowiu. Niedobór witaminy D oznacza, że organizm ma trudności z efektywnym wchłanianiem tego pierwiastka, a to z kolei prowadzi do osłabienia kości, w tym kości przyzębia, które podtrzymują zęby. Może to doprowadzić do zwiększonej ruchomości zębów, a nawet ich utraty, jeśli w porę nie podejmie się działań zaradczych. Stąd w w okresie, kiedy dostęp do światła słonecznego jest ograniczony, warto sięgać po suplementy z witaminą D.
Witamina D korzystnie wpływa również na dziąsła, a także na całość organizmu, gdyż odgrywa istotną rolę we wspomaganiu układu immunologicznego w ochronie przed infekcjami.