Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-08-2024
Wyrostek zębodołowy umożliwia zakotwiczenie zęba w przyzębiu. Jest to gąbczasta, najgrubsza część kości szczęki. Kiedy dochodzi do utraty zęba bądź jego ekstrakcji, z czasem wyrostek zębodołowy ulega zmniejszeniu bądź zanika. W tym roku dowiedzieliśmy się, że ta niewielka struktura może mieć znaczący wpływ na zdrowie ogólne. Badacze z USA odkryli bowiem, że niemal całkowita utrata zębów (w liczbie 25-28 sztuk) była skorelowana z 3,5 krotnym zwiększeniem ryzyka wystąpienia nowotworu wyrostka zębodołowego. Co istotne ryzyko to było zwiększone niezależnie od palenia, spożywania alkoholu, wieku, rasy i płci.
Oznacza to, że istnieje związek między złym stanem zdrowia jamy ustnej (i w konsekwencji – złym stanem zdrowia zębów), a ryzykiem występowania raka wyrostka zębodołowego.
Wyniki wspomnianego badania ukazały się w styczniu 2024 roku w czasopiśmie „Otolaryngology-Head and Neck Surgery”. Autorzy tej pracy podkreślają, że konieczne jest jeszcze przeprowadzenie kolejnych badań, aby potwierdzić wspomniane powiązanie i wyjaśnić mechanizm powstawania nowotworów wyrostka zębodołowego w powiązaniu z usunięciem zębów.