Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-02-2008
Okres ferii zimowych to czas wyjazdów. Często w rejony górskie; np: za granicę w Alpy. Co nas czeka u dentysty ?
-
Polska: nigdy nie wiadomo, kiedy rozboli ząb, więcszykując się do wyjazdu, koniecznie zabierz posiadane dokumenty, uprawniające do skorzystania z refundowanej opieki medycznej (książeczki zdrowia, dyskietki elektroniczne). Gdziekolwiek będziesz w naszym kraju, nie jest potrzebne skierowanie do dentysty. Kiedy dopadnie cię dysfunkcja wymagająca wizyty u stomatologa, możesz zgłosić się do każdego dentysty, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie gra tutaj roli miejsce zamieszkania. Recepty wykupisz w każdym miejscu Polski, niezależnie od miejsca ich wystawienia. Pamiętaj jedynie, że recepty na antybiotyki oraz wystawione przez lekarza pogotowia ratunkowego są ważne przez 7 dni od daty wystawienia.
-
Europa: przed wyjazdem pamiętaj o wyrobieniu w oddziele NFZ Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego!
- w Austrii można korzystać z refundowanej pomocy w lecznicach, które podpisały umowę z regionalną kasą chorych. Obowiązuje tu jednak częściowa odpłatność za usługi stomatologiczne, a ceny ustalają sami dentyści. Dlatego zawsze pytaj o cennik, by nie być zaskoczonym kwotą do zapłacenia. Przepisane lekarstwa, o ile są ujęte w spisie leków refundowanych, można wykupić w każdej aptece, jeśli receptę wystawił lekarz, który ma podpisany kontrakt z kasą. W placówkach, które nie mają umowy z kasą chorych – za wszystko płaci się z własnej kieszeni.
- w Czechach za usługi stomatologiczne, nawet podlegając ubezpieczeniu, płaci się częściowo samemu. Wysokość opłat za leki zależy od tego, czy są refundowane i w jakiej części.
- w Szwajcarii u stomatologa za wszystko zapłacisz całkowicie z własnej kieszeni – bez względu na posiadane ubezpieczenie. Leki można wykupić w każdej aptece.
- we Francji od leczącego stomatologa otrzymasz dokument, który potwierdza skorzystanie z jego usług. O zwrot poniesionych kosztów można starać się już we francuskiej kasie chorych, w okręgu, w którym korzystało się ze świadczeń, albo dopiero w Polsce, w placówce NFZ.
- we Włoszech płaci się za każdą poradę stomatologiczną oraz podjęte leczenie czy zabiegi. Receptę na leki refundowane może wypisać jedynie lekarz zatrudniony w państwowej opiece medycznej.
Źródło: Opracowanie własne