Lekarz dentysta, który chce prowadzić praktykę zawodową, musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to jeden z warunków wykonywania działalności leczniczej, niezależny od tego, czy praktyka stomatologiczna będzie prowadzona w formie indywidualnej czy też grupowej. Polisa taka ubezpiecza szkody, które mogą pojawić się jako następstwo udzielania świadczeń zdrowotnych lub też być efektem niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych. Więcej na temat odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy stomatologów można przeczytać tutaj. W posiadanie ubezpieczenia OC należy wejść najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie działalności leczniczej. Regulacje dotyczące ubezpieczeń OC zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 grudnia 2011 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
Oprócz ubezpieczenia obowiązkowego od odpowiedzialności cywilnej, można wykupić polisę dodatkową. Dobrze skonstruowany dokument przynosi korzyści w przypadku wystąpienia zdarzeń nie objętych ochroną z ubezpieczenia podstawowego. O dodatkowych polisach OC piszemytutaj.
Zakres ochrony dla polis obowiązkowych jest u każdego ubezpieczyciela taki sam – reguluje to rozporządzenie ministerialne.
W każdym przypadku przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Przedmiotem szczególnie uważnej lektury powinny stać się informacje dotyczące wyłączeń od odpowiedzialności oraz warunków, przy których ochrona ubezpieczeniowa działa. Należy też wczytać się w informacje dotyczące obowiązku informowania ubezpieczyciela o zmieniających się w czasie roku ubezpieczeniowego okolicznościach, które miały wpływ na ocenę ryzyka i składkę.
Źródło: Opracowanie własne