Dentysta, który chce, aby prowadzony przez niego gabinet stomatologiczny działał w ramach umowy z NFZ, musi zadbać o to, aby były spełnione wymagania Funduszu Zdrowia względem:
-
personelu pracującego w gabinecie
-
organizacji działania gabinetu i udzielania świadczeń
-
wyposażenia i sprzętu
-
dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Gabinet, który stara się o kontrakt z NFZ, musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż 12 m2 dla jednego fotela, zaś na każdy następny fotel musi przypadać minimum 8 m2. W gabinecie musi pracować lekarz dentysta lub lekarz dentysta posiadający I stopień specjalizacji w dowolnej dziedzinie stomatologii. Wśród wymagań dodatkowych wymieniona jest praca dentysty mającego specjalizację z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją lub stomatologii dziecięcej, oraz zapewniona przez min. 50% czasu pracy przychodni obecność asystentki lub higienistki stomatologicznej.
Pozostałe wymagania, którym musi sprostać gabinet, aby współpracować z Funduszem Zdrowia, opisane są w Zarządzeniu Nr 91/2008/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w załączniku nr 3 do tego dokumentu.
Przy współpracy z NFZ konieczne jest zwrócenie uwagi na to, aby sprzęt i aparatura wykorzystywane podczas pracy gabinetu miały wymagane prawem, ważne certyfikaty dopuszczające je do użytku.
Źródło: Opracowanie własne