Zakładając gabinet stomatologiczny należy pamiętać o przepisach o podatku VAT. Usługi stomatologiczne w większości są zwolnione z podatku VAT. Wynika to z art. art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który zwalnia od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
-
lekarza i lekarza dentysty
-
pielęgniarki i położnej
-
medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654)
-
psychologa.
W ustawie znajduje się też katalog usług zwolnionych z VAT. Warto o zwolnieniu z VAT pamiętać, zastanawiając się nad możliwością odzyskania podatku od towarów i usług na zakupiony do gabinetu sprzęt: jeśli będzie on wykorzystywany do leczenia, z tytułu przysługującego na usługi lecznicze zwolnienia od podatku od towarów i usług, nie ma podstaw do ubiegania się o zwrot VAT. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Jednak nie wszystkie usługi dentystyczne są zwolnione z VAT. Jeśli stomatolog będzie w swoim gabinecie wykonywał zabiegi wybielania zębów, usługi te należy obciążyć 23-proc. podatkiem VAT. Organy skarbowe uznają, że wybielanie zębów jest zabiegiem estetycznym, nie jest to zaś działanie służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Więcej na temat podatku VAT w gabinecie dentystycznym zamieszczamy tutaj.
Źródło: Opracowanie własne