Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Badanie wstępne
Katarzyna Taraszkiewicz-Sulik, Maria Gołębiewska, Arkadiusz Lewkowski,
Agnieszka Kuklińska, Włodzimierz J. Musiał
Praca recenzowana
Z Zakładu Protetyki Stomatologicznej Akademii Medycznej w Białymstoku Kierownik: dr hab. n med. Maria Gołębiewska Z Kliniki Kardiologii Akademii Medycznej w Białymstoku Kierownik: prof. dr hab. n med. Włodzimierz J. Musiał
Streszczenie
Na podstawie badań stomatologicznych przedstawiono najważniejsze problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej i potrzeby lecznicze pacjentów z zawałem serca.
Wbrew panującym przekonaniom to nie choroby nowotworowe, ale układu sercowo-naczyniowego są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w krajach uprzemysłowionych (1, 2, 3, 4). Zazwyczaj chorzy zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby, z objawami zawału serca lub udaru mózgu. Miażdżyca jest procesem zapalnym, w wyniku którego dochodzi do powstania tzw. niestabilnej blaszki miażdżycowej. Klinicznie wyraża się to objawami niestabilnej choroby wieńcowej lub zawałem serca (5).
Zawał serca jest martwicą mięśnia sercowego (myocardium) spowodowaną zamknięciem światła tętnicy wieńcowej (5). Dane statystyczne ukazują tę chorobę jako jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie, zmuszając do poszukiwania coraz skuteczniejszych metod profilaktyki i leczenia zawału serca (1, 2, 3, 6, 7).
Cel pracy Celem pracy była ocena stanu narządu żucia i potrzeb leczenia protetycznego pacjentów ze świeżym zawałem serca.
Materiał i metoda Grupę badaną stanowiło 53 pacjentów obojga płci, należących do grupy wiekowej 50-90 lat ze świeżym zawałem mięśnia sercowego, leczonych angioplastyką pierwotną. W momencie badań wszyscy pacjenci byli hospitalizowani. Badanie przeprowadzono za pomocą zestawu diagnostycznego oraz specjalnie sporządzonej ankiety. Określono rodzaje braków zębowych i potrzeby leczenia, oddzielnie dla szczęki i żuchwy. Na prowadzenie badań uzyskano zgodę komisji bioetycznej Akademii Medycznej w Białymstoku oraz badanych pacjentów.