Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
21 kwietnia 2020 roku Prezydium NRL zgłosiło szereg uwag do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 powodującym chorobę COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentem z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem.
NRL sprzeciwia się regulacji prawnej przewidującej, że osoba, która wykonuje zawód medyczny, uczestnicząca w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom z podejrzeniem zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, nie może uczestniczyć w udzieleniu świadczeń opieki zdrowotnej innym pacjentom. Wiele uwag i sprzeciwów odnosi się także do kwestii wynagradzania pracowników medycznych, którzy z powodu epidemii koronawirusa – wskutek zakazów odnoszących się do pracy w kilku podmiotach medycznych – utracili część zarobków. Zwrócono uwagę, że jeśli zakazuje się pracy w innych podmiotach medycznych osobom wykonującym zawód medyczny w podmiotach, w których udzielanie są świadczenia pacjentom z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, to należy takim osobom bezwzględnie zagwarantować prawo do pełnej rekompensaty utraconych z powodu zakazu wynagrodzeń.
Prezydium NRL wskazało, że zamiast wprowadzać dla personelu medycznego zakaz pracy poza placówką leczącą pacjentów z COVID-19, należy wprowadzać i stale poszerzać dostęp personelu do testów na obecność wirusa, co dałoby znacznie lepsze efekty dla całej służby zdrowia niż wiązanie personelu z jednym podmiotem leczniczym.