Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 14-10-2010
Pod obrady Rady Ministrów trafić ma ukończony projekt zmian ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. W projekcie przewidziano:
-
Zmiany i skrócenie czasu kształcenia lekarzy – staż podyplomowy miałby być zlikwidowany, studenci V roku stomatologii oraz VI roku medycyny odbywaliby praktykę zawodową.
-
Skrócenie czasu zdobywania specjalizacji medycznej – w zamian za to młodzi lekarze odbywaliby krótkie kursy przygotowujące ich do wykonywania konkretnych zabiegów medycznych; rekrutacja na wybrany kurs odbywać miałaby się w systemie elektronicznym, poprzez wypełnienie wniosku dostępnego na stronie internetowej organizatora. „Postępowania kwalifikacyjne do odbycia tych specjalizacji będą organizowane przez wojewodów dwa razy w roku. Z taką samą częstotliwością będą się odbywały egzaminy organizowane przez Centrum Egzaminów. Zmiana ta opiera się na proponowanym przez Ministerstwo Zdrowia modułowym systemie specjalizacji” - podaje „Rzeczpospolita”.
-
Podział systemu specjalizacji na dwie części: podstawową oraz specjalistyczną. W czasie tej pierwszej lekarze zaznajamialiby się z tematami uniwersalnymi dla danego rodzaju specjalizacji; część druga dotyczyłaby bezpośrednio przedmiotu specjalizacji.
-
Przyznanie lekarzom z tytułem naukowym doktora habilitowanego prawa do ubiegania się o zwolnienie z części lub całości procesu specjalizacyjnego. Osoby te miałyby prawo do bezzwłocznego dopuszczenia do państwowego egzaminu specjalizacyjnego.
-
Pozostawienie decyzji o rozdziale rezydentur na poszczególne województwa oraz grupy specjalizacji w kompetencji ministra zdrowia; wojewodowie zaś postanawialiby o rozdziałach pozostałych wolnych miejsc do odbywania szkolenia w trybie pozarezydenckim.
Źródło: „Rzeczpospolita”