Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-01-2020
Od 2017 r. o 600 proc. (!) wzrosła popularność vapingu – to rezultat odchodzenia od niewątpliwie szkodliwego dla zdrowia palenia papierosów tradycyjnych. Przeprowadzono badania, które miały na celu ujawnić, czy elektroniczne papierosy są faktycznie zdrowsze od tradycyjnych. Jak jednak pokazuje pięcioletnia obserwacja, e-papierosy mają nawet groszy wpływ na organizm człowieka niż palenie tradycyjne.
Naukowcy z Virginia Commonwealth University dowiedli, że e-papierosy wykazują silną toksyczność w kierunku komórek odpornościowych oraz opóźniają procesy gojenia. Dodatkowo, używki te są przyczyną stresu oksydacyjnego i powodują liczne zmiany w jamie ustnej, takie jak zapalenie dziąseł czy ogólne osłabienie struktury zębów.
Klucz do zrozumienia problemu leży w składzie dymu papierosowego. Urządzenia do vapingu zdolne są do przekształcenia substancji ciekłej w parę, która składa się z wielu trujących dla naszego organizmu czynników. Między innymi zawarte w niej są metale ciężkie, aldehydy oraz glikol propylenowy. Związki te negatywnie oddziałują na tkanki przyzębia, wywołując w nich wspomniany stres oksydacyjny, co z kolei prowadzi do uwalniania niszczących cytokin – stąd już krótka droga do zapalenia i destrukcji tkanek przyzębia.