Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 07-01-2020
Dentyści wiedzę w zakresie kariostatycznego działania fluoru oraz innych właściwości tego pierwiastka pozyskują podczas kształcenia przeddyplomowego bądź podyplomowego – na kursach doskonalących, konferencjach, podczas paneli tematycznych; czerpią też wiedzę z publikacji.
Badanie mające na celu pokazać stan faktycznej wiedzy na temat kariostatycznego działania fluoru, metod i bezpieczeństwa profilaktyki fluorkowej, w którym uczestniczyło 212 stomatologów, pokazało, że z wiedzą dentystów w tym zakresie nie jest źle, ale nie jest też idealnie. Zdecydowana większość stomatologów (80,7%) uznała aplikację miejscową za najefektywniejszy sposób stosowania fluoru w zapobieganiu próchnicy, a duży odsetek badanych (66,27%) potwierdził, że fluor zawarty w pożywieniu działa przeciwpróchniczo. Jednak 16,5% badanych fałszywie uważało, że fluor wdychany z zanieczyszczonym powietrzem również ma działanie kariostatycznie.
Posiadanie przez dentystów aktualnych i prawdziwych informacji o roli fluoru niezbędne jest do zastosowania u pacjenta adekwatnej do jego wieku oraz poziomu ryzyka metody profilaktycznej. Natomiast brak rzetelnej wiedzy na temat kariostatycznego działania tego pierwiastka może skutkować wyborem niewłaściwej metody zapobiegania próchnicy lub zaniechaniem stosowania miejscowo działających preparatów fluorkowych.