Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 05-09-2019
Towarzystwa naukowe z King's College London i Georgia Institute of Technology niedawno zidentyfikowały wspólne pochodzenie uzębienia i kubków smakowych u ryb zdolnych do regeneracji swoich zębów. Naukowcy dowiedli tym samym, że narządy jamy ustnej mają zaskakujące zdolności regeneracyjne i można nimi manipulować poprzez zmiany w szlakach sygnałowych. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences of the United States of America, gdzie naukowcy informują, że postanowili lepiej zrozumieć odnawianie zębów u zwierząt, które mają możliwości ich wymiany i regeneracji, aby dzięki temu stworzyć warunki do regeneracji zębów u ludzi, szczególnie u starszych osób – po 65. roku życia, które straciły już prawie całe uzębienie.
Przedmiotem badań były ryb pielęgnicowate, natomiast myszy były obiektami, u których śledzono możliwość wykorzystania odkrycia. W toku badań wykazano, że zęby, które powstają w procesie regeneracji i podlegały przeszczepieniu, mają wspólny ciągły nabłonek z rozwijającymi się kubkami smakowymi; ponadto oba narządy mają bardzo podobne populacje komórek macierzystych, których różnicowanie zależy od wpływu specjalnych ścieżek sygnałowych. Odpowiednia stymulacja kanałów sygnałowych wykazała, że ekspresja genów zębów jest aktywowana ektopowo – w kubkach smakowych.
Odkrycia te pokazują, jak niedoceniony jest potencjał komórek nabłonkowych oraz nie wykluczają, że w przyszłości może to znaleźć zastosowanie w bioinżynierii i w terapiach stomatologicznych.