Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 09-08-2019
Batalia o udostępnienie pytań z egzaminów lekarskich i lekarsko-dentystycznych trwa. Na razie przepisy ograniczają do nich dostępność. W myśl obowiązujących regulacji – i interpretacji sądowych – pytania mogą być udostępniane w trybie dostępu do informacji publicznej, ale dopiero po pięciu latach. Osoby zainteresowane zniesieniem ograniczenia argumentują, że ogólna dostępność takich informacji jest bardzo ważna, ponieważ pomaga studentom lepiej przygotować się do egzaminów.
Sądy na razie nie są przychylne zmianie interpretacji obowiązujących regulacji. Przykład: jakiś czas temu do Centrum Egzaminów Medycznych wpłynął wniosek o udostępnienie pytań egzaminacyjnych. Niestety CEM odmówiło i sprawa trafiła na wokandę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi jednak stwierdził, że skoro przepisy szczególne (tj. ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty) w sposób kompleksowy regulują zasady udostępniania pytań egzaminacyjnych wykorzystywanych m.in. na potrzeby LEK, LDEK czy PES, to stosowanie ustawy o dostępie do informacji publicznej jest w tym wypadku wyłączone (wyrok WSA w Łodzi z 21 maja 2019 r. sygn. akt (II SAB/Łd 14/19).
Zainteresowani udostępnieniem dostępu do pytań planują rozważenie skierowania skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, jeżeli okaże się, że Naczelny Sąd Administracyjny podzieli stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.