Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 17-07-2019
Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Naczelną Izbą Lekarską zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis, zgodnie z którym pytania testowe z Lekarskich Egzaminów Końcowych, Lekarsko-Dentystycznych Egzaminów Końcowych oraz Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych mogą być udostępniane w trybie dostępu do informacji publicznej dopiero po pięciu latach. Młodzi lekarze i dentyści nie mają do nich dostępu wcześniej również i z tego powodu, że wynoszenie pytań poza Centrum Egzaminów Medycznych jest zabronione.
Rzecznik podkreśla, że inne organy publiczne pytania udostępniają. Przykładowo: minister sprawiedliwości publikuje zestawy pytań z egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską i notarialną oraz egzamin na aplikację komorniczą; Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje m.in. arkusze maturalne i arkusze egzaminów ośmioklasisty. Ponadto informację publiczną stanowią pytania z egzaminu państwowego na prawo jazdy. Dlatego też, zdaniem RPO, trudno wykazać istotną różnicę między tymi egzaminami a testami lekarskimi, ponieważ wszystkie przeprowadzane są przez podmioty publiczne.
Kwestię dostępu do pytań egzaminacyjnych uregulować ma nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przygotowana przez resort zdrowia na bazie projektu rezydentów.