Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 10-07-2019
Płytka oraz kamień znalezione na zębach starożytnych mieszkańców Mongolii, liczące sobie około 3,3 tysiąca lat, umożliwiły archeologom dokonanie ciekawego odkrycia z zakresu diety ówczesnych mieszkańców. Doktor Christina Warinner z Niemieckiego Instytutu Historii Ludzkości Maxa Plancka w Jenie zauważyła, że zakamarki zębów zawierały śladowe ilości białek – dokładnie tych samych, jakie znajdują się w mleku. Dzięki badaniom identyfikacyjnym tych białek wykazano, że ludzie żyjący w tamtych czasach na terenie obecnej Mongolii pili mleko od krów, jaków, kóz i owiec a nie od wielbłądów i reniferów, które współcześni Mongołowie piją dzisiaj.
Płytka nazębna okazała się idealnym materiałem badawczym, ponieważ z badań zwykłych przedmiotów archeologicznych takich jak starożytne garnki, trudno jest wywnioskować, jaki rodzaj pokarmu spożywali ludzie w tamtym okresie. Kamień nazębny zachowuje ponadto maleńkie dowody wszelkiego rodzaju zdarzeń w życiu człowieka, jak na przykład warunki miejsca pracy oraz styl życia czy odżywiania się człowieka.
Nie jest to pierwsze tego typu odkrycie dr Warinner – wcześniej wykryła ona białka mleka w kamieniu zębowym europejskich szkieletów pochodzących z epoki brązu z około 3000 r. p.n.e.