Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-06-2019
Sprzęt stomatologiczny ma działać bez zarzutu i przez długi czas. A to znaczy, że musi być wykonany z dużą precyzją, z doskonałych materiałów oraz musi być dobrze wyważony. Wyważanie polega na tym, że z punktów “ciężkich” usuwany jest nadmiar materiału, a w punktach “lekkich” dodaje się masę korekcyjną.
Wyważenie wierteł stomatologicznych jest szczególnie istotne – z uwagi na to, że są to elementy z jednej strony delikatne, a z drugiej – przystosowane do pracy w trudnych, niezwykle wymagających warunkach biofizycznych.
Prawidłowe wyważenie wiertła stomatologicznego znacznie poprawia jakość jego pracy.
Do uzyskania odpowiedniego efektu służą bardzo precyzyjne obecnie wyważarki, które potrafią wykryć odchylenia nawet o 0,001 mm od osi przebiegu.
Skutki nieprawidłowego wyważenia wiertła są poważne:
-
szybsze zmęczenie materiału;
-
nawet trzykrotne skrócenie czasu pracy i żywotności narzędzia;
-
nadmierny hałas podczas pracy i wibracje, przez które dyskomfort podczas wykonywanego zabiegu może odczuwać zarówno dentysta, jak i pacjent.
Specjaliści uważają, że idealne wyważenie jest jednak niemożliwe – z uwagi na części, które zawsze w jakimś stopniu pozostaną niesymetryczne. Nie zmienia to jednak faktu, że po ustaleniu źródła i rodzaju drgań możliwa jest korekta pracy sprzętu.