Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 11-04-2019
Z najnowszego badania opublikowanego w International Journal of Molecular Sciences w lutym 2019 r. wynika, że palenie e-papierosów jest poważnym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu jamy ustnej. U użytkowników e-papierosów dochodzi bowiem do rozwoju części zmian molekularnych, identycznych z tymi, które pojawiają się u palaczy papierosów zwykłych. Zmiany molekularne prowadzą do zmian w genach i modyfikacji ekspresji genów, a to z kolei może skutkować rozwojem raka jamy ustnej.
Naukowcy odkryli, że zarówno osoby palące papierosy tradycyjne, jak i e-papierosy, miały nieprawidłową ekspresję lub deregulację dużej liczby genów związanych z rozwojem raka. Aż około 26 proc. zderegulowanych genów u użytkowników e-papierosów było identycznych z tymi, które znaleziono u osób palących papierosy tradycyjne. Z kolei zderegulowane geny, których nie znaleziono u palaczy papierosów zwykłych, związane są z rakiem płuc, rakiem przełyku, rakiem pęcherza, rakiem jajnika i białaczką.
Badacze podkreślili, że istniejące dane pokazują, iż opary wydostające się z e-papierosów nie są jedynie „parą wodną” jak uważają niektórzy ludzie, ale zawierają czynniki rakotwórcze. Wprawdzie ich stężenie w e-papierosach jest niższe niż w dymie papierosowym, ale przy narażeniu na substancje rakotwórcze nie ma bezpiecznego poziomu.